ORBEA - irowery.pl

Szybki kontakt

34 319 95 05 Kontakt w godzinach 9:00-17:00 pon-pt

Testy sprzętu » Siodło Ritchey Pro Streem v2

Siodło Ritchey Pro Streem v2

Tekst: Miłosz Zieliński

Siodło jest specyficznym elementem wyposażenia roweru. Jego dobór zajmuje czasem wiele tygodni i trudno jest jednogłośnie określić, które cechy wpływają na komfort jego użytkowania. Poszukujących odsyłamy do działu porad na naszej stronie www, a przyjrzymy się siodłu Ritchey, opisując jedynie suche parametry i subiektywne odczucia testera.

Każdy, kto choć trochę interesuje się kolarstwem, z pewnością zna model Selle Italia SLR - jeden z najbardziej rozpowszechnionych w zawodowym peletonie i to zarówno szosowym, jak i MTB. Co za tym idzie, jest też ogromnie popularny wśród amatorów. Wspominamy o tym, bo testowany Ritchey ma podobny kształt.

Zbudowany jest z dość sztywnej skorupy wykonanej z masy plastikowej. Skorupa obleczona jest minimalną ilością pianki, syntetyczna skóra z wierzchniej strony jest delikatnie zmatowiona oraz posiada wytłoczone logotypy. Chromo-molibdenowe pręty (puste w środku) wyposażone są w nadrukowaną podziałkę, ułatwiającą ustawienie siodła na sztycy. Podziałka wskazuje zakres od 0 do 35 mm i znajduje się w środku odcinka przeznaczonego do kontaktu ze sztycą, który między oznacznikami „max” liczy 65 mm. Ciekawie ukształtowana jest tylna część łączenia prętów ze skorupą. Łącznikiem jest tu dodatkowy element, przypominający spojler, uformowany w kształt litery „w”, który swoimi trzema górnymi wierzchołkami styka się ze skorupą, a w dwóch dolnych zakotwione są pręty. Taka konstrukcja poprawia pracę siodełka - pręty nie powodują nacisku wyłącznie na dolną płaszczyznę skorupy, co zwiększa elastyczność. Rozwiązanie to może pozytywnie wpływać na komfort podczas jazdy, gdyż nie miękkość wyściełania świadczy o wygodzie siodła, ale jego sprężystość i zdolność do pracy w pionie. Siodło mierzy 280 mm długości, 125 mm szerokości w najszerszym miejscu i ok. 35 mm w przedniej części. Wysokość od spodu prętów do wierzchu skorupy to 44 mm. Testowany model ważył dokładnie 218 gramów. Jego gabaryty czynią go idealnym do jazdy w terenie. Przesunięcie za siodełko na stromych zjazdach jest łatwe. Siodło może służyć zarówno na szosie, jak i w MTB. Lepiej sprawdzi się jednak na szosie, niż w MTB, bo kontakt z błotem może spowodować trwałe zabrudzenie powierzchni zewnętrznej. Siodło to będzie idealne dla wszystkich tych, którym dobrze jeździ się na wąskich i „twardych” siodełkach. Ci, którzy empirycznie poznali SLR-a, mogą spodziewać się podobnej charakterystyki także tutaj, jednak za zdecydowanie mniejsze pieniądze.

Cały test siodła tutaj

Komentarze

Bądź pierwszy. Skomentuj artykuł.

+ dodaj komantarz

Dodaj komentarz