ORBEA - irowery.pl

Szybki kontakt

34 319 95 05 Kontakt w godzinach 9:00-17:00 pon-pt

Aktualności: Jak dopasować buty rowerowe.

Jak dopasować buty rowerowe.

JAK DOSTOSOWAĆ BUTY ROWEROWE


Z pewnością kiedykolwiek o tym pomyślałeś? Nadszedł czas, aby wyjść i założyć buty rowerowe, ale czy robisz to dobrze? To nie jest moment na odkrycia, więc wyjeżdżasz rowerem z wątpliwościami, czy dobrze je dopasujesz do swojego stylu kolarstwa i pedalów. Dzisiaj wyjaśniamy, jak prawidłowo dopasować buty, aby uniknąć dyskomfortu i urazów, a także uczynić pedałowanie tak efektywnym, jak to możliwe.

Jak dostosować buty rowerowe

Nie ignoruj objawów, jest to poważny błąd: dobre dopasowanie obuwia rowerowego może pomóc poprawić wydajność i uniknąć niedogodności i bólu podczas pedałowania, którego nawet nie podejrzewasz, z powodu złej regulacji i ustawień buta. Drętwinie stóp, bóle stawów, utrata siły lub nawet obrażenia są konsekwencjami złego dostosowania. Więc poświęć kilka minut, aby lepiej poznać swoje stopy i nauczyć się regulować buty rowerowe.

Po pierwsze, najważniejsze jest znać stopę, wszystkie jej wymiary i wybrać odpowiedni model obuwia. Są marki obuwia rowerowego, które są bardzo wąskie i słyną z tego, ale dla wielu rowerzystów jest to ciągła irytacja. Inni jednak preferują poszerzoną cholewkę, zwłaszcza w palcach, aby uniknąć dyskomfortu.

Sztywność podeszwy jest kolejnym czynnikiem branym pod uwagę, zwłaszcza przez bardziej profesjonalnych rowerzystów. Dla tych butów rowerowych niezbędna jest ekstremalna sztywność, aby nie tracić mocy w każdym skoku pedału, zwłaszcza dla zawodników pro.

Aby dopasować buty, w pierwszej kolejności bardzo dobrze jest dopasować bloki. Korpus w swoim centralnym punkcie powinien znajdować się w punkcie buta rowerowego, który wchodzi w kontakt z głową pierwszej kości śródstopia. Środek osi pedału idzie tam i twoje maksymalne ciśnienie i moc są wywierane w tym momencie, więc jest to pierwszy krok. Zwykle buty rowerowe mają grafikę na bieżniku, dzięki czemu można określić, w którym momencie stopa styka się ze środkiem osi, a więc nie robić tego na oko. Przyjrzyj się dokładnie temu aspektowi, a zobaczysz czy twoje buty rowerowe mają tę skalę.

Po drugie, jest odpowiednie miejsce bloka, gdy znajduje się ona w środku śródstopia. Małe kroczki i regulacje mają spowodować by twoja pozycja była wygodna, była również skuteczna. W tym celu zwykle powinieneś szukać miejsca, które stawia stopę całkowicie równolegle do poziomej osi roweru. Oznacza to, że twoja stopa idzie, porusza się prosto. Prawdą jest, że badanie biomechaniczne określi, czy jest naprawdę optymalne, aby footprint miał całkowicie wyprostowaną stopę, czy coś się obracało, ale ten obrót będzie minimalny.

Jest rzeczą normalną widzieć rowerzystów ze stopami, powiedzmy, otwartymi; lub przeciwnie, zamknięte, skierowane do wewnątrz. Te rodzaje ustwień butów i bloków są nieprawidłowe, moc jest tracona i zwiększa się prawdopodobieństwo obrażeń.

Po ustawieniu bloka i pozycji stopy na rowerze, następnym krokiem jest dopasowanie buta do stopy.

Dopasuj buty rowerowe idealnie

Bardzo ważne jest, aby wypróbować but z skarpetą rowerową, a nie z inną odzieżą. Milimetr w bucie rowerowym może oznaczać różnicę między komfortem a dyskomfortem.

Wreszcie nadszedł czas na czyste dopasowanie buta do stopy. Każda stopa jest światem, ma mniej lub bardziej wysklepioną, podbicie mniej lub bardziej masywne, palce mniej więcej trójkątne. Dlatego twoje dostosowanie jest indywidualne. Załóż but rowerowy i zacznij regulację. Jeśli twoja regulacja dotyczy klamry, znalezienie optymalnego punktu regulacji będzie bardziej skomplikowane. Z tego powodu narzucono regulacje mikrometryczne za pomocą kółka, z których najbardziej znany jest niewątpliwie opracowany system przez Boa Technology.

Unikaj sznurowadeł, aby nie zaplątała się w ruchome elementy roweru, zwłaszcza łańcucha i przerzutek.

Dzięki tym systemom a zwłaszcza BOA dopasowanie buta do stopy jest proste: włóż but i zanim dokręcisz pokrętła, wstań i dobrze wcisnij stopę co pozwól dopasować się do buta. Nie reguluj butów rowerowych siedząc.
Regulój pozycję w bucie na stojaco.

Istnieje kilka sposobów, aby to zrobić, radzimy: wyregulować japierw miejsce na palec u nogi i podnieść się w kierunku kostki, regulując i dopasowaując zapięcia. Nie reguluj najpierw kostki, tracąc uczucie  w przedniej części podbicia i palców. Wyreguluj rzepy, jeśli są noszone, aby poczuć nacisk, ale nie odczuwać dyskomfortu. Następnie wyreguluj dwa pokrętła BOA, aby poczuć, jak noga jest opięta, ale nie zciśnięta. Zwykle stosowana sztuczka polega na stąpaniu po zewnętrznej i wewnętrznej stronie stopy, a but nie porusza się i nie zaszkodzi. Oznacza to, że jest dobrze dostosowany. Na koniec ustaw ostatnie pokrętło, aby unieruchomić stopę w stosunku do buta rowerowego. Pamiętaj, że latem, z upałem, twoja stopa trochę puchną.

Podstawową wskazówką jest dać trochę czasu stopą do przyzwyczajenia się, jeśli twoje buty rowerowe są nowe. Buty muszą sie trochę rozbić. Bardzo ważne jest również, abyś dostosował się do swoich potrzeb: jeśli zauważysz, że twoja stopa drętwieje, boli, zatrzymuje się, dostosowuje i próbuje ponownie. Zauważ, że nawet psychicznie, te zmiany się zmieniają, ponieważ kiedy punkt mikrometrycznej regulacji, dostosowanie buta rowerowego i zajmie Ci tylko kilka sekund. Reguluj i poprawiaj, aż zapomnisz o butach rowerowych, a zaczniesz skupiać się treningu, zawodach czy podziwianiu okolicy. Buty mają nam pomagać pokonywać odległości, a nie przeszkadzać.

Komentarze

Bądź pierwszy. Skomentuj artykuł.

+ dodaj komantarz

Dodaj komentarz